Забава

„Владата денеска падна!“: Тамара, Џамбазов, Ана Стојановска, Таско, Тракер, Луна, Стефан Лазаров… во „Black Ops“ – македонски акционен серијал каков досега не сте виделе (ВИДЕО)

Трејлерот за македонската акциона серија „BLACK OPS“ во недела, 06.јуни 2021 година беше промовиран во Скопје, во киното „Синеплекс“. Во холивудски манир и сценарио, паркирани полициски хермелини и лузксузни лимузини со кои дел од актерите пристигнаа пред „Сити мол“, каде беа пречекани и продефилираа на црвениот тепих кој беше поставен токму пред најголемиот затворен трговскиот центар во македонската престолнина. Љубопитни...

Read more

Алка Вуица се враќа со женска химна! ХИТ ВО НАЈАВА

Славната авторка на многу познати песни, уникатната Алка Вуица после 16 години пауза се враќа на сцената, и тоа како изведувач. Со одличната „Луѓакиња“ („Luđakinja“) Вуица го најавува новиот студиски албум, на кој интересно е дека соработува со Марија Мирковиќ, некогашната членка на бендот Фрајле, која по заминувањето од составот реши максимално да ѝ се посвети на авторската работа. Токму Марија е...

Read more

Контроверзниот Италијанец среде нов скандал! Победничката песна – ПЛАГИЈАТ?!

Евровизискиот победник, италијанската група „Манескин“ повторно е во центарот на вниманието откако се обвинети дека нивната песна „Zitti e buoni“ е плагијат. Имено, Џорис Лиснс, член на групата „The Vendettas“ обвинува дека делови од италијанската песна потсетуваат на нивниот хит „You want it, you’ve got it“. Како што пренесува РТЛ, споменатата музичка група, нема да преземе никакви правни мерки против Италијанците. –...

Read more

Емотивно: „Фрајле“ му посветија песна на Ѓорѓе Балашевиќ (ВИДЕО)

Песната наречена „Панонскиот морнар“ денеска “заплови“ во етерот. Познатите „Фрајле“ од Нови Сад објавија нов сингл, песна посветена на нивниот сограѓанин Ѓорѓе Балашевиќ. Како што објаснуваат девојките, ова е посебна песна во која тие вложиле многу љубов. „Таа песна е многу посебна за нас и многу, многу важна. Ние пораснавме со музиката на Балашевиќ. Нашите први спомени од детството, семејни...

Read more

Поглед во најскапиот дом во светот, вреден над 1 милијарда долари

Најскапиот дом во светот не е скриена вила во САД, туку зграда во срцето на Мумбај, Индија. Ова е најскапиот и најголемиот приватен дом на планетата, пренесува „Ментал флос“. Облакодерот наречен „Антила“ е во сопственост на Мукеш Амбани, претседател на компанијата „Рилајенс индустрис“ и најбогат човек во Индија. Вредноста на домот се проценува помеѓу 1 и 2 милијарди долари. Поскап...

Read more

ПРОМО: „JEDAN DAN, JEDNA NOĆ“ – ДИНО МЕРЛИН

По првите два сингла „Mi“ и „Dođi“, кои до денес имаат повеќе од 30 милиони прегледи на Јутјуб, Дино Мерлин го издаде својот трет сингл „Jedan dan, jedna noć“, кој исто така ќе се најде на долго очекуваниот дванаесетти албум на Дино. „Драги пријатели, ви донесов нова песна која има посебно место во моето срце, исто како и вистинскиот настан...

Read more

Великотрновскиот универзитет отвори филијала на МСУ „Гаврило Романович Державин“

Вчера (26ти мај 2021 година) на Меѓународниот Славјански универзитет –  Гаврило Романович Державин во 13 часот  се одржа прес конференција на која земаа учество директорот на МСУ  професор д-р Јордан Ѓорчев и ректорот на Великотрновскиот универзитет  професор д-р Христо Бонџолов . Повод за прес конференцијата е објавата во Службен весник на РСМ за отворање на филијала на Великотрновскиот универзитет со...

Read more

Ново име на музичката сцена кое ветува: Деби со „Животот е како игра“

После пет години активна работа, Александар Ристовски ја сними својата прва авторска песна која што го носи името „Животот е како игра“. Станува збор за тема која што е комлетно негово авторско дело, додека, пак, мастерот го потпишува Дејан Момировски. Кадрите за видеото се снимени во „Вила Марија“ во Демир Капија, во спотот, покрај Александар се појавуваат и убавите Марија...

Read more

„GOOD OLD FASHIONED ROCK & ROLL“ – ВЕНКО СЕРАФИМОВ & „НОКАУТ“

Групата „Нокаут“ и Венко Серафимов неодамна ја претставија својата најнова соработка, песната „Good Old Fashioned Rock & Roll“. Музиката и текстот ги напиша Венко Серафимов, а аранжманот е на Никола Перевски – Пере. https://www.youtube.com/watch?v=qlykXGd0xSU „Песнава ја напишав за време на првите месеци на карантинот. Не беше лесно да се најде некој оптимизам во целава фрка низ светов со ковидов. Но...

Read more

Петдетното семејство Постолови од Свети Николе доби донација од македонски иселеници во Швајцарија

Солзи радосници имаше на лицето на триесет и четири годишната Гордана Постолова кога во Свети Николе на влезната порта од нејзиниот дом се појави донатор.  Трајче Папазовски, исселеник во Швајцарија, на Гордана и подари правосмукалка и 100 евра  додека таа и нејзините четири, од вкупно пет деца, со неверување гледаа во него. Гордана сама избра помеѓу понудените машина за перење...

Read more

Добредојде пак!

Login to your account below

Креирање на нов корисник!

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.