Забава

Новогодишната реклама на Mcdonald’s со песна од македонска издавачка куќа (Видео)

Новогодишната реклама на McDonald’s за полскиот пазар искористи песна од каталогот на македонската издавачка куќа и компанија за лиценцирање музика “Филтер Лабел”. Креативниот директор кој работеше на рекламата сакаше да отстапи од непишаното правило во празничните реклами да се емитуваат обработки на божиќните класики и побара емотивна балада што на финалниот производ ќе му даде романтичен призвук. Песната “Second to...

Read more

Barcelona Gipsy balKan Orchestra – луѓето кои немаат никаква врска со нашата земја, а се поклонуваат пред нашата традиционална музика

За нас можеби помалку познатите Barcelona Gipsy balKan Orchestra (BGKO) се луѓето кои немаат никаква врска со нашата земја, а се поклонуваат пред нашата традиционална музика. Кога Македонка ја пее „Море сокол пие“ велиме ’браво’, кога некој од соседите го прави тоа важи истото, но што да се каже кога песната ја изведува девојка која нема апсолутно никаква врска со Македонија и дури и воопшто...

Read more

Се одржа онлајн конференцијата Cybersecurity in the Balkans (online conference)

На 4 октомври се одржа конференцијата Cybersecurity in the Balkans која беше организирана од: Меѓународен Славјански Универзитет „Гаврило Романович Державин“ – Свети Николе – Битола, Република Северна МакедонијаCyBureau, Институт за студии за сајбер политика, Израел иВисоката школа за телекомуникации и пошти, Бугарија Поводот за организирање на оваа конференција беа поголемите и разновидни сајбер-предизвици со кои се соочува современиот свет. Конференцијата...

Read more

„ОД ЉУБОВ НЕ СЕ БЕГА“ НОВА ВЕРЗИЈА СНИМЕНА ОД ИГОР АТАНАСОВСКИ – ХАРЕ (ВИДЕО)

Познатиот македонски музичар Игор Атанасовски – Харе инспириран од поезијата на Зафир Хаџиманов сними своја блуз верзија на песната „Од љубов не се бега“, за која е снимен и интересен видео запис. “Позната песна на Зафир Хаџиаманов, „Од љубов не се бега“, што тој често ја изведуваше на концертите ме плени со својот текст, но јас направив поинаква музика и...

Read more

Неколку совети како да се справите со претераното потење

Потењето е нормален процес кој се одвива во нашето тело кога сме изложени на топлина, кога сме физички активни или ако имаме некаква инфекција, па нашиот имунолошки систем ја крева температурата за да ја убие бактеријата или вирусот. Ова може да биде многу непријатна појава, па дерматолозите имаат неколку совети како да го ублажите потењето. Антиперспирант Антиперспирантите се однесуваат како...

Read more

Колку би чинела нова „Застава 101“ денес?

Автомобилот „Застава 101“, познат како „стоеден“, се произведувал во Крагујевац од 1971 до 2008 година, а бил дизајниран врз основа на тогаш модерниот „Фиат 128“. Петтата врата била реткост и во тоа време, но овој модел бил најпривлечен поради поволната цена. Затоа, набргу станал најпродаван модел на „Застава“ во поранешна Југославија и се извезувал во рекордни количини. Страницата на „Фејсбук“...

Read more

Како салатата „Македонија“ го добила името?

Кога во Европа ќе се спомене салатата „Македонија“, тоа веднаш асоцира на мешана овошна салата. Но, името Македонија во кулинарството првпат се употребило за зеленчукова салата од повеќе различни состојки, објави шпанскиот портал „Лилемус“. Најраниот познат запис за салатата „Македонија“ е од 1740 година и е поместен во книга посветена на францускиот принц Луј Огист де Бурбон. Таа содржела грашок,...

Read more

Стефан Ефремов Кемс – ново име на македонската музичка сцена

Свети Николе е полно со млади таленти. Додека некои сеуште се срамат да излезат на виделина, некои веќе се борат за свое место на македонската музичка сцена. Еден од нив е и младиот Светиниколчанец Стефан Ефремов Кемс кој неодамна го објави својот прв синглн „Нема спас“. Кемс се јавува како автор и на музиката и на текстот, а за својата...

Read more

Како најбргу да добиете бронзен тен на плажа

Повеќето од нас сакаат што побрзо да фатат боја сончајќи се под сончевите зраци, но често ваквите напори завршуваат со изгореници. Доколку ги следите овие пет совети, нема да имате потреба да се „печете“ под сонцето цел ден, а бојата сама ќе се „лепи“ за вас. Направите пилинг на кожата Секој втор ден наутро пред да се изложите на сонце...

Read more

Кајсијата ги зајакнува коските и ја прави кожата здрава

Калциумот е потребен да се развиваат коските и да останат здрави, а кајсијата го содржи во голема количина. Покрај тоа, ова овошје е полно со калиум без кој калциумот не може правилно да се апсорбира ако го нема доволно. Комбинацијата на витамините Ц и А од кајсија гарантира соврешено здрава кожа, а антиоксидансите од овие овошки го забавуваат процесот на...

Read more

Добредојде пак!

Login to your account below

Креирање на нов корисник!

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.