ММС

Потпишаа развод, а сега Ванда му прости на Икарди – Немам ништо ако не сум со него

Ванда Икарди си го врати сопругот Мауро Икарди, по кратката врска со манекенката Марија Еугенија Суарез позната по прекарот Џина Суарез. Ванда го обвини својот сопруг за недолично однесување, но подоцна тоа го објави на социјалните мрежи, навестувајќи дека се согласила да ја продолжат нивната врска. Сега таа објави како... The post Потпишаа развод, а сега Ванда му прости на...

Read more

Сезона на тиква – Подгответе здрав оброк за деца со тиква, мед и ореви

Заборавивме на природните и едноставни десерти, па без брашно и млеко повеќе не знаеме да подготвиме десерт. Состојки: печена тиква (може и да варена), мед и ореви (по желба може да се додаде и цимет). Подготовка: Испечете ја тиквата, па исечкајте ја, прелијте со мед и ореви. Послужете му ја... The post Сезона на тиква – Подгответе здрав оброк за...

Read more

Пет најсигурни градови во светот за патување после пандемијата

Компанијата „Economist Intelligence Unit“ го објави Индексот за безбедни градови, кој рангира 60 градови врз основа на 76 безбедносни индикатори – во целосна инфраструктура, дигитален живот, лична безбедност, здравје – со еден збор, подготвеност за пандемии. Мерките на претпазливост од пандемијата ги направија градовите уште повнимателни во врска со здравствената... The post Пет најсигурни градови во светот за патување после...

Read more

Некогаш се пееше „Билјана платно белеше“, а сега „Битола мој роден крај“ – Саат кулата во Битола го прослави 85 роденден

Точно пред 85 години, на 25 октомври 1936 година, во 12 часот проработи познатата Саат кула во Битола. Часовникот почна да отчукува, а првата мелодија која се слушна беше „Билјана платно белеше“, открива дел од историјата на ова обележје на Битола, хроничарот Ѓорги Лазаревски.  Механизмот на Саат кулата во Битола... The post Некогаш се пееше „Билјана платно белеше“, а сега...

Read more

Ако цената на струјата се смени во 2022, ќе помогнеме со ваучери, вели Заев

Цената на струјата ќе остане иста до крајот на годината, а после тоа доколку има потреба подготвени сме да интервенираме со цел да им помогнеме и на домаќинствата и на стопанството, истакна лидерот на СДСМ и актуелен премиер Зоран Заев. – Граѓаните треба да знаат дека цената на струјата останува... The post Ако цената на струјата се смени во 2022,...

Read more

Најстарата Србинка го открива „рецептот“ за долг живот: Едноставен е, важна е само една работа

Илонка (107) е родена во Бачка Топола, а во војводинската престолнина дошла на 16 години и од тогаш живее во новосадската населба Сателит. Бабата Илонка Ковач на 19. Октомври наполни 107 години и е официјално најстарата жителка на Нови Сад и на Србија. Ilonka Kovač, koja danas puni 107 godina... The post Најстарата Србинка го открива „рецептот“ за долг живот:...

Read more

Момоа: Бирам улоги кои ќе можат да ги гледаат и моите деца

Џејсон Момоа го погледна трејлерот за новиот филм „Бетмен“ со Роберт Патинсон во главната улога и со својата поќерка Зое Кравитц во улогата Селин Кајл. Признава дека е претерано ентузијастичен татко и возбудено прераскажува: „И пратив порака и ја пратив дали можам да објавам и да му кажам на светот... The post Момоа: Бирам улоги кои ќе можат да ги...

Read more

Се повеќе европски земји ставаат бодликави жици поради мигрантите, Германија ги брани

Германскиот министер за внатрешни работи Хорст Зихофер ја оцени како „легитимна“ желбата да се заштитат границите, додека европските земји бараат помош од ЕУ за подигање ѕидови од бодликави жици и спречување на масовно доаѓање на мигранти. Полска бараше 350 милиони евра и мобилизирала илјадници војници на границите поради изградба на... The post Се повеќе европски земји ставаат бодликави жици поради...

Read more

Почина Благоја Дончев, Претседател на Управен одбор и генерален директор на АДИНГ

На 23.10.2021 почина Благоја Дончев, долгогодишниот Претседател на управен одбор и генерален директор на АДИНГ. Компанијата изгуби пред се` човек, родител и еден од најголемите визионери во нејзината историја. Неговото лидерство, високата работна етика и вредностите кои ги вгради во темелите на компанијата, денес се нераскинлив дел од нејзиниот код.... The post Почина Благоја Дончев, Претседател на Управен одбор и...

Read more

Не ги враќајте мигрантите назад во небезбедни земји, порача Папата Франциск велејќи дека тоа е исто како да се испратат во концентрациони логори

Папата Франциск апелираше државите да не ги враќаат мигрантите назад во небезбедни земји како што е Либија, каде патат во нехумани услови слични на оние во концентрационите логори. Папата ја упати оваа порака во време кога лидерите на ЕУ се обидуваат да постигнат договор за мигрантското прашање , кое допринесува... The post Не ги враќајте мигрантите назад во небезбедни земји,...

Read more

Добредојде пак!

Login to your account below

Креирање на нов корисник!

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.